آربیتروم
آربیتروم چیست

شبکه Arbitrum چیست؟چه راهکاری را ارائه می کند

شبکه Arbitrum One یک رول‌آپ بر روی شبکه اتریوم است. آربیتروم موفق‌ترین راهکار افزایش مقیاس پذیری فعلی فعال در شبکه اتریوم است؟ این شبکه سازگار با EVM(ماشین مجازی اتریوم)، هم‌اکنون میزبان میلیاردها سرمایه است. با رویکرد توسعه‌ای رول‌آپ شبکه اتریوم، آربیتروم می‌تواند یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در این مسیر ایفا کند. در ادامه این مطلب با توضیح اینکه شبکه آربیتروم چیست؟ چگونه کار می‌کند، آیا توکن دارد و نقش آن چیست و دیگر موارد مربوط به Arbitrum با شما خواهیم بود. با ایردراپ پرواز همراه باشید.

شرکت در ایردراپ آربیتروم

  • امنیت بی‌نیاز به اعتماد: امنیت وابسته به امنیت شبکه اتریوم است و تنها با وجود یک بازیگر صادق می‌توان از امنیت لایه دو اطمینان حاصل کرد.
  • تطبیق کامل با اتریوم: آربیتروم قادر به اجرای قراردادهای هوشمند و تراکنش‌ها بدون هیچ تغییری است (در قیاس با رول‌آپ‌های ZKP) چرا که تطبیق کامل با (EVM) دارد.
  • مقیاس‌پذیری: با انتقال محاسبات و فضای ذخیره‌سازی به خارج از زنجیره، امکان حصول نرخ تراکنش بالاتر فراهم می‌شود.
  • هزینه حداقلی: طراحی آربیتروم منجر به کاهش هزینه تراکنش می‌شود.

مطالبی که شاید برایتان جالب باشد

نحوه ی کارکرد شبکه ی آربیتروم

پل اتریوم یا eth bridge ،مجموعه قراردادهای هوشمندی بر روی شبکه اتریوم است که وظیفه مدیریت بلوک‌های شبکه آربیتروم، تایید صحت آن‌ها و مدیریت تراکنش را بر عهده دارد. اعتبارسنج‌های شبکه آربیتروم در این سطح مشغول به کار هستند. در لایه بالاتر (AVM)، شاهد ماشین مجازی آربیتروم هستیم که تطبیق کامل با evm دارد و می‌تواند از تمامی ابزارهای توسعه نرم‌افزاری (هارد هت، ریمیکس ) و زبان‌های توسعه (سالیدیتی، وایپر و یول) برنامه برای EVM در آن استفاده کرد.

همچون هر شبکه دیگری، فول نودهای شبکه آربیتروم در این سطح وجود دارند و به وسیله API، به برنامه‌ها و کاربرها خدمات ارائه می‌کنند. آن‌ها نسخه‌ای لوکال از AVM را اجرا می‌کنند و تراکنش‌های دریافتی را پردازش و نتیجه را اعلام می‌کنند. همچنین می‌توانند به تجمیع تراکنش‌ها یا (batch aggregator) بپردازند. نوع خاصی از این فول نودها با مجوزهای بیشتر وجود دارد که به ترتیب‌دهنده (Sequencer) مشهور است؛ در حال حاضر تنها یک ترتیب‌دهنده در شبکه آربیتروم وجود دارد که توسط خود شرکت Offchain Labs ارائه می‌شود. ترتیب‌دهنده‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، می‌توانند ترتیب اجرای تراکنش‌ها در بلوک را تعیین نمایند. این ترتیب در حال حاضر به شکل عادلانه و به ترتیب دریافت صورت می‌پذیرد همچنین برای جلوگیری از سانسور، حداکثر زمانی برای پردازش تراکنش‌ها تعیین شده است، که اگر ترتیب‌دهنده از پردازش تراکنش شما سر باز زد، در نهایت با مسیری طولانی‌تر تراکنش شما اجرا خواهد شد.

اکوسیستم آربیتروم

آربیتروم میزبان بسیاری از دپ‌های نام‌آشنای ماینن نت اتریوم است. اکوسیستم این شبکه، یکی از وسیع‌ترین‌ها بین راهکارهای لایه دوست و بیش از 400 Dapp در آن مستقر شده‌اند. نام برخی از آن‌ها را تصویر زیر می‌بینید.

اربیتروم
اکوسیستم آربیتروم

تیم سازنده آربیتروم وان

لایه ۲ آربیتروم توسط شرکت (Offchain Labs) توسعه یافته است. این شرکت توسط (Ed Felten)، (Steven Goldfeder) و (Harry Kalodner) تاسیس شده است. این سه، استاد و دانشجویان دکترای علوم کامپیوتر دانشگاه پرینستون بودند و ایده آربیتروم از تحقیق دانشگاهی آن‌ها شروع شد

فلتن هم‌بنیان‌گذار و دانشمند ارشد این بنیاد است. او استاد دانشگاه پرینستون بوده است و همچنین به مدت دو سال به عنوان جانشین تکنولوژی در دولت آمریکا بوده است. وی همچنین عضو بنیاد ملی مهندسی ایالات متحده است.

گلدفدر مدیر ارشد اجرایی Offchain Labs است. او دارنده دکترای علوم کامپیوتر از پرینستون در حوزه ارزهای دیجیتال است.

کالودنر مدیر ارشد تکنولوژی این شرکت است. پیش از دوره دکترا در پرینستون، او بر روی اقتصاد، غیرمتمرکزی و ارزهای دیجیتال کار می‌کرده است.

این شبکه سرمایه‌گذاران مشهوری دارد؛ در طی سه دور جذب سرمایه، این شرکت موفق به جذب بیش از ۱۲۰ میلیون دلار از صندوق‌هایی همچون (Pantera Capital)، (Polychain Capital)، (Alameda Research) و مارک کوبان شده است. آخرین دور سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه با ارزشی بیش از ۱.۲ میلیارد دلاری صورت پذیرفته است.

خلاصه مطالب

آربیتروم راهکاری برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم است.اگر اتریوم در ثانیه ۳۰ تراکنش انجام میدهد آربیترم میتواند آن را بیشتر کند .به عنوان مثال آربیتروم میتواند تعداد زیادی از تراکنش ها را در ثانیه جمع کند (برای مثال هزار تراکنش) و آنها را باهم انجام دهد و هزینه را بین آنها تقسیم کند

آربیتروم در حال حاضر توکن اختصاصی ندارد اما در آینده توکن خود را ایجاد میکند

ایردراپ های اودیسه و کانال دیسکورد میتواند شمارا واجد شرایط دریافت ایردراپ آینده کند .برای شرکت در ایردراپ ها و تست نت های آربیتروم به کانال تلگرام ایردراپ پرواز مراجعه کنید و در کانال arbitrum سرچ کنید

آربیتروم