Zklink
پروژه ی zklink چیسا

پروژه ی zklink چیست؟ و راه حل آن برای اتریوم

مقدمه

 DeFi در سال‌های اخیر هزینه‌های بالای گاز توسعه‌دهندگان و معامله‌گران را از اتریوم به زنجیره‌های جدید با کارایی بالا مانند زنجیره هوشمند Binance، Polygon و Solana سوق داده است.

دنیای کریپتو به‌عنوان آینده‌ای چند لایه و چند لایه پذیرفته می‌شود ، جایی که کاربران برای برآورده کردن خواسته‌های متنوع خود در میان زنجیره‌های مختلف حرکت می‌کنند و از کیسه‌ای ترکیبی از توکن‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند.

این چشم انداز، در حالی که ارزش زیادی برای DeFi ایجاد می کند، مشکلات زیادی را نیز به همراه دارد:

 1. تقسیم‌بندی نقدینگی :از آنجایی که اکوسیستم‌های نسل بعدی سیلوهای ناهمگنی را با مکانیسم‌های اجماع متفاوت، دفتر کل و فناوری‌های ناسازگار تشکیل می‌دهند، برای کاربران دشوار است که دارایی‌ها را روی زنجیره‌های جداگانه نگهداری کنند یا بین زنجیره‌های جداگانه معامله کنند، که در نتیجه نرخ استفاده از سرمایه پایین است. این به نوبه خود هزینه زنجیره‌ها و پروژه‌های جدید را برای جذب کاربران افزایش می‌دهد.
 2. دشواری ناوبری : در حال حاضر، هنگامی که یک معامله گر می خواهد توکنA را در chainA به tokenB در chainB مبادله کند، معمولا باید ابتدا توکنA را به یک استیبل کوین در یک DEX محلی مبادله کند و قبل از اینکه در نهایت استیبل کوین را مبادله کند، پلی پیدا کند تا آن را به chainB منتقل کند. tokenB. این فرآیند طولانی زمان و تلاش قابل توجهی را می طلبد که شامل شبکه های متعدد و هزینه های گاز می شود. علاوه بر این، تجربه ضعیف کاربر از تراکنش‌های زنجیره‌ای متقابل، اغلب اشتیاق کاربران و معامله‌گران را برای استفاده از پروژه‌ها و برنامه‌های نوآورانه کاهش می‌دهد.
 3. امنیت زنجیره ای : بزرگترین چالش فنی در قابلیت همکاری زنجیره ای، محافظت از امنیت دارایی در طول ارتباطات زنجیره به زنجیره است که در برابر بسیاری از هک ها یا خطاهای احتمالی آسیب پذیر است. بیشتر پروتکل‌های قابلیت همکاری زنجیره‌ای از یک چند سیگ (گروهی از گره‌ها در یک شبکه POS) برای تأیید تغییر وضعیت‌ها و وضعیت زنجیره متقابل استفاده می‌کنند، که فرض امنیتی بر اساس مقادیر توکن شبکه POS است.

zklink چیست؟

zkLink یک شبکه L2 چند زنجیره‌ای متمرکز بر تجارت است که نقدینگی یکپارچه آن توسط ZK-Rollups ایمن شده است .

پروتکل zkLink با ایجاد یک شبکه Layer2 که بلاک چین های مختلف و پروتکل های Layer2 را توسط فناوری ZK-Rollup به هم متصل می کند، این مشکلات را حل می کند، جایی که هر استیبل کوین معتبر یا سهام استیبل کوین LP را می توان وثیقه کرد و به شکل یکپارچه در یک طراحی منحصر به فرد تبدیل کرد. نابرابری استیبل کوین‌ها (مانند USDT و USDC) و مبدا (مانند USDT از اتریوم و سولانا) حذف شده‌اند و موارد استفاده متعدد می‌توانند به طور ایمن از نقدینگی انباشته در اکوسیستم zkLink Layer2 بهره ببرند.

اکوسیستم zkLink زنجیره‌های مختلف L1 و شبکه‌های L2 را به هم متصل می‌کند که توسعه‌دهندگان و معامله‌گران را قادر می‌سازد تا نقدینگی یکپارچه را از زنجیره‌های ایزوله با تجربه کاربری امن و یکپارچه به‌کار ببرند و به اکوسیستم DeFi در دسترس‌تر و کارآمدتر برای همه کمک کنند.

???? zkLink به طور خلاقانه ای

از فناوری دانش صفر برای قابلیت همکاری چند زنجیره ای با طراحی تفکیک قدرت غیرقابل اعتماد و غیرمتمرکز استفاده می کند که از امنیت دارایی ها و معاملات و همچنین انتقال داده های چند زنجیره ای محافظت می کند. علاوه بر این، zkLink نابرابری بین استیبل کوین‌ها از بلاک‌چین‌های مختلف و انواع مختلف را حذف می‌کند، و به جمع‌آوری نقدینگی چند زنجیره‌ای دست می‌یابد تا یک استخر نقدینگی عظیم، استیبل کوین را از طریق یک مکانیسم منحصربه‌فرد بدهی کنترل‌شده با پروتکل (PCD) ایجاد کند و سرمایه‌ای کارآمد و مقرون به صرفه را ارائه دهد. و زیرساختی با دسترسی آسان.

شبکه zkLink Layer2
zklink

ویژگی های zklink

مدارک دانش صفر با نقص امنیتی صفر 

مدارک اعتبار دانش صفر از نظر ریاضی برای تضمین اجرای تراکنش‌های معتبر تایید شده‌اند. و قابل دستکاری یا جعل نیستند و از این رو امنیت وجوه را تضمین می‌کنند.

 • به دلیل در دسترس بودن داده‌های زنجیره‌ای ZK-Rollup، وضعیت‌های حساب همیشه می‌توانند. در صورت حملات بازگردانده شوند، حتی زمانی که تمام داده‌های موجود درموتور zkLink Layer2 از بین برود.
 • دانش صفر تضمین می کند که هیچ کس، از جمله خود پلتفرم، نمی تواند zk_proof جعلی را در زنجیره اصلی آپلود کند.

یک مکانیسم اجماع دقیق با چک ها و مانده ها 

یک شبکه اوراکل سبک به طور مستقل سازگاری حالت های چند زنجیره ای را تضمین می کند. چنین تفکیک قوا در فرآیند راستی‌آزمایی و قضاوت تضمین می‌کند که هیچ طرفی امنیت دارایی‌ها را کنترل نمی‌کند یا قادر به انجام رفتارهای مخرب نیست.

 • طراحی چک و تعادل از پروتکل zkLink در برابر حملات اقتصادی هکرهای خارجی. ذینفعان داخلی محافظت می کند واطمینان می دهد که هیچ شعبه ای قدرت زیادی ندارد.

تجمع دارایی های بومی از چندین زنجیره

dApps ساخته شده بر روی شبکه L2 zkLink از نقدینگی چند زنجیره ای یکپارچه. با راه حل های استقرار سریع برای دفتر سفارش غیرمتمرکز و غیر نگهداری، AMM، مشتقات، و مبادلات NFT استفاده می کند.

 • یک ارز یکپارچه برای همه اهداف در اکوسیستم zkLink L2.
 • بدون نیاز به کیف پول های متعدد برای زنجیره های جداگانه.
 • حداقل زمان اصطکاک و نهایی شدن

نقشه ی راه

نسخه فعلی 

 • یک شبکه چند زنجیره ای ZK-Rollup
 • زنجیرهای سازگار با EVM را وصل کنید
 • نسخه ی نمایشی AMM چند زنجیره ای
 • نسخه نمایشی کتاب سفارش چند زنجیره ای
 • از سوآپ اتمی پشتیبانی کنید

آینده 

 • تقویت سوآپ اتمی برای پشتیبانی از موارد استفاده پیچیده تر مانند مشتقات و غیره
 • از مدارک دانش صفر غیرمتمرکز پشتیبانی کنید
 • اوراکل ها را در zkLink L2 ادغام کنید

سخن آخر

zkLink یک اکوسیستم L2 متمرکز بر تجارت است که مشکلات نقدینگی را حل می‌کند. تعداد فزاینده‌ای از راه‌حل‌های نقدینگی L2 غیرمجاز، زنجیره‌ای را برای توسعه‌دهندگان dApps با موارد استفاده مختلف و APIهای آسان برای استقرار فراهم می‌کند. در اکوسیستم zkLink L2، هیچ مرزی بین زنجیره‌های جداگانه وجود نخواهد داشت و نقدینگی محلی تقسیم‌بندی شده تجمیع می‌شود.

ساختار zkLink
protocol

???? برای مثال zkLink از موارد زیر پشتیبانی می کند

 • سوآپ اتمی برای معاملات دفترچه سفارش (معاملات نقطه ای و معاملات حاشیه)
 • منحنی محصول ثابت و منحنی مبادله پایدار برای AMM های، چند زنجیره ای
 • ضرابخانه / تجارت NFT برای بازار NFT چند زنجیره ای

Zklink